Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Odvlhčovače vzduchu

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovače vzduchu jsou elektrické přístroje, které zmenšují vlhkost vzduchu v místnosti. Snižují tím především riziko rozrůstání plísní, které mohou ohrožovat lidské zdraví.


 

1. Výkon odvlhčování

Každý výrobce/prodejce by měl u odvlhčovače uvádět, kolik vody je přístroj schopen ze vzduchu odstranit. Tato hodnota se nejčastěji udává v litrech za 24 hodin.

Jelikož účinnost odvlhčování často silně závisí na teplotě vzduchu a jeho aktuální vlhkosti, je potřeba si při srovnávání různých modelů hlídat, zda jsou jejich udávané odvlhčovací výkony platné za stejných podmínek. Ty obvykle činí 30 °C a 80 % relativní vlhkosti.


 

2. Vzduchový výkon

Většina odvlhčovačů je vybavena ventilátorem, který zajišťuje proudění vzduchu v místnosti a jeho průchod přístrojem. A vzduchový výkon tohoto ventilátoru by měl odpovídat velikosti místnosti, ve které bude odvlhčovač používán. Za jednu hodinu by odvlhčovač měla být schopen zhruba 2krát přečerpat všechen vzduch v místnosti.

Vzorec pro výpočet minimálního vzduchového výkonu pro vybranou místnost:

plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2 = potřebný vzduchový výkon (m3/h)

Domácí odvlhčovač z pochopitelných důvodů není schopen odvlhčovač několik místností najednou, proto se nepočítá s plochou celého bytu, ale jen jedné místnosti. Odvlhčovače jsou však obvykle přenosné, a tak je možné střídavě odvlhčovat více místností.


 

3. Senzor vlhkosti a automatický režim

Standardní součástí odvlhčovače je snímač vlhkosti (hygrostat), který vypne odvlhčování, jakmile je dosaženo zadané vlhkosti. Tím pádem si uživatel může nastavit požadovanou vlhkost vzduchu, jaké chce v místnosti dosáhnout, a odvlhčovač ji automaticky udržuje.


 

4. Technologie odvlhčování

  • Kondenzační (kompresorové) odvlhčovače: Procházející vzduch ochlazují, čímž z něj vysrážejí vlhkost, a pak jej opět ohřejí. Solidního odvlhčovacího výkonu dosahují pouze při vysoké aktuální vlhkosti (nad 60 %) a pokojové nebo vyšší teplotě. Díky tomu jsou vhodné k odvlhčování obytných místností. Mívají nižší spotřebu elektřiny než adsorpční typy. Nejrozšířenější technologie.

  • Adsorpční odvlhčovače: Vlhkost z procházejícího vzduchu je pohlcována adsorbentem. Tato technologie sice nabízí nižší odvlhčovací výkon, nicméně ten není tolik závislý na teplotě jako u kompresorů, tudíž odvlhčuje i při teplotách nižších než běžných pokojových. Bývají tišší než kompresorové modely.


 

5. Objem nádrže a odvod vody

Každý odvlhčovač je vybaven nádrží, do které stéká voda pohlcená ze vzduchu. Čím větší je objem této nádrže, tím méně často musí uživatel vodu vylévat.

Řada výrobců ke svým odvlhčovačům dodává také hadici pro odvod vody z přístroje přímo do odpadu, čímž odpadá nutnost neustálého vylévání nádrže.


 

6. Doplňkové funkce

Odvlhčovač může být navíc vybaven ionizátorem, vzduchovým filtrem nebo jiným zařízením zlepšujícím kvalitu ovzduší.


 

Autor rádce: ProAlergiky.cz


 


 

Porovnat odvlhčovače vzduchu