Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Odvlhčovače vzduchu

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

 
Zbavte se vysoké vlhkosti a plísní.
 
 
 
 
Vysoká vlhkost vzduchu tvoří ideální podmínky pro šíření plísní a neideální pro vaše zdraví. S dobře vybraným odvlhčovačem vzduchu můžete vysokou vlhkost v místnosti srovnat během několika hodin. Než ale začnete prozkoumávat nabídky, ujasněte si několik důležitých faktorů.
 
 

Na co se zaměřit

 

• Místo použití

Jedním z hlavních kritérií pro výběr by měl být prostor, kde budete odvlhčovač používat. Důležitý je počet místností a jejich rozměr, teplota, míra vlhkosti i počet osob, které se zde pohybují. Vše má totiž vliv na výkon odvlhčovače a jeho schopnost vlhkost absorbovat. 
 
 

• Cena přístroje

Základní odvlhčovače pořídíte za zhruba 4000 Kč, na lepší s více funkcemi si připravte zhruba 6000 Kč a více. Rozdíly jsou ve výkonu, použité technologii, doplňkových funkcích a mnoha dalších parametrech. Jednodušší alternativy v podobě absorpčních tablet či sáčků pořídíte v řádech stokorun, pravidelná výměna se ovšem prodraží.
 
 

• Provozní náklady

Počítejte s tím, že nákladům na provoz se kvůli spotřebě elektřiny zcela nevyhnete. Mezi jednotlivými modely v ní však mohou být velké rozdíly. Úsporné odvlhčovače mají maximální spotřebu do 0,5 kWh, s vyšším výkonem spotřeba pochopitelně roste. Zkontrolujte také cenu a dostupnost náhradních filtrů vzduchu.
 
 
 
 

Typy odvlhčovačů

 
Nejběžnějším typem je odvlhčovač kondenzační. Ten ochlazuje nasátý vzduch, čímž vlhkost v něm zkondenzuje. Voda se následně uskladňuje v nádobce, kterou je potřeba pravidelně vylévat. Je vhodný do prostor s pokojovou teplotou, v chladu je ovšem neefektivní. Stejně tak platí, že je výkonnější při vyšší vlhkosti.
 
Alternativou je adsorpční odvlhčovač, který vzduch naopak ohřívá. Díky tomu je účinný i při nízkých teplotách, ani on ale při vlhkosti pod 50 % neudělá velký rozdíl. Má tišší provoz, je však energeticky výrazně náročnější, a přitom má menší výkon. Vhodný je tedy skutečně především tehdy, když nízká teplota neumožňuje použití kondenzačního odvlhčovače.
 
Pokud potřebujete pouze nízký výkon v malém prostoru, například v koupelně či šatní skříni, existují i další možnosti v podobě absorpčních tablet či sáčků, případně silika gelů. Jejich hlavní nevýhodou je jednorázové použití, a tedy nutnost je často měnit. Kromě nižší účinnosti je tak jejich provoz z dlouhodobého hlediska nevýhodný.
 
 

Parametry, které byste měli sledovat

 

1. Výkon odvlhčování

Udává, kolik vody dokáže odvlhčovač zachytit za 24 hodin.
 
 

2. Rychlost odvlhčování

Velmi podobně jako výkon odvlhčování udává množství vlhkosti zachycené za jednotku času, ale tentokrát za hodinu.
 
 

3. Vzduchový výkon

Říká, jaký objem vzduchu dokáže odvlhčovač přečerpat za hodinu. Správně dimenzovaný odvlhčovač by měl celý objem vzduchu v místnosti přečerpat zhruba dvakrát za hodinu. Malý výkon znamená stále vysokou vlhkost, velký zase přílišné vysoušení.
 
 

4. Spotřeba

Určuje, jak velké provozní náklady odvlhčovač má. Pozor si dejte na to, že někteří výrobci uvádí minimální spotřebu, tedy při nejnižším nastavení výkonu, zatímco jiní maximální. 
 
 

5. Rozměry

Pokud máte pro odvlhčovač vybrané malé místo, ujistěte se, že se tam skutečně vejde.
 
 

6. Hmotnost

Váha je důležitá především tehdy, budete-li odvlhčovač pravidelně přenášet mezi místnostmi nebo jej umisťovat na nějaký nábytek. Některé odvlhčovače vyšší hmotnost kompenzují kolečky pro jednoduché přemisťování.
 
 

7. Hlučnost

Udává se v decibelech a zaměřit byste se na ni měli především tehdy, pokud bude odvlhčování probíhat v místnosti, kde spíte. 
 
 

8. Objem nádrže

Platí, že čím větší nádrž, tím méně často ji budete muset vylévat.
 
 

9. Způsob odvodu vody

Domácí odvlhčovače vodu standardně odvádí do nádržky, některé umožňují i připojení další externí nádoby. Profesionální odvlhčovače mohou mít i napojení přímo na odpadní potrubí, čímž eliminují nutnost manuálně vylévat vodu.
 
 
 

Funkce

 
Ionizátor – pomáhá s kvalitou vzduchu v místnosti tím, že podporuje shlukování částic, čímž dále snižuje riziko vzniku plísní. 
 
Filtrace vzduchu – zachytává pevné částice ze vzduchu s využitím uhlíkových či HEPA filtrů. Díky tomu zvyšuje kvalitu vzduchu a zároveň odstraňuje zápachy. Kombinuje tak funkci odvlhčovače i s čističkou vzduchu, proto je velmi vhodný pro alergiky.
 
Senzor vlhkosti – snímá aktuální vlhkost v místnosti, máte tedy možnost tento údaj zjistit.
 
Automatický režim – udržuje nastavení výkonu podle zvolené optimální vlhkosti.
 
Časovač – zajistí automatické vypnutí po nastaveném čase.
 
 
Indikace naplnění – diodou a případně zvukovým signálem upozorňuje na míru naplnění nádobky s kondenzátem.
 
Indikace znečištění filtru – upozorňuje na nutnost výměny vzduchového filtru.
 
Displej – zobrazuje údaje o vlhkosti a nastavení, případně i další informace.
 
Režim pro sušení prádla – urychluje vysoušení prádla a zároveň zabraňuje přílišnému nárůstu vlhkosti v místnosti, kde je umístěn sušák.
 
• Režim ventilace – vlhkost vzduchu zachovává, pomáhá však s jeho cirkulací.
 
Filtrace vzduchu – odvlhčovač může splňovat také funkci čističky vzduchu. Standardně se využívají uhlíkové či HEPA filtry. Oboje zachytávají vysoké množství nečistot a účinně také odstraňují zápach.
 
 
 

Příslušenství

 
Kondenzační ani adsorpční odvlhčovače nevyužívají jednorázové absorbenty, a proto není nutná jejich výměna. V podstatě jedinou položkou tak budou filtry vzduchu, které se časem zanáší a je potřeba je měnit. Před nákupem odvlhčovače proto ověřte jejich cenu a dostupnost.
U jednoduchých absorpčních odvlhčovačů, jež v podstatě slouží jen jako kryt na odvlhčovací tablety s nádržkou na zachycenou vlhkost, se zaměřte také na cenu náhradních tablet, případně možnost je nakoupit od alternativních výrobců.
 
 
 
 

Užitečné rady

 
Odvlhčovač je vhodné zakoupit tehdy, pokud vlhkost v místnosti stabilně přesahuje 50–60 %. Projevem příliš vysoké vlhkosti jsou zatuchlé textilie, černající rohy, orosená okna a vznik plísní především v prostorách s menším přístupem vzduchu. 
 
Vysokou vlhkost mohou způsobovat špatná stavební řešení, příliš velké množství pokojových rostlin či nedostatečné větrání. Vlhkost se pochopitelně skokově zvýší také při povodních, kdy ještě dlouhou dobu zůstává ve stěnách a dalších částech domu. Mírně vyšší je také zhruba první rok u novostaveb, kde ještě vysychají stěny.
 
Pro co nejvyšší efektivitu odvlhčovače jej umístěte tak, aby mu neclonil žádný nábytek a měl okolo sebe dostatek prostoru. Ideální je umístění doprostřed místnosti, to však obvykle není možné ani esteticky vhodné. Dbejte však na to, aby měl co nejlepší přístup do všech částí prostoru. V případě, že máte nějaké konkrétní ložisko plísní, umístěte odvlhčovač co nejblíže k němu.
 
Odvlhčovač je zvlášť vhodný pro alergiky, kterým spory z plísní mohou způsobovat alergické reakce. Dvojnásob to pak platí, má-li spotřebič i funkci čištění vzduchu, čímž dokáže eliminovat velké množství alergenů. Pozor jen na to, aby odvlhčovač vzduch nevysušil příliš.
 
Porovnat odvlhčovače vzduchu