Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Už žádná vlhkost v bytě.

Vlhkost domácího vzduchu je jev, který není radno podceňovat. Má totiž přímý vliv nejen na čistotu naší domácnosti, ale i naše zdraví. Trápit vás může takřka po celý rok, zejména v deštivých obdobích. Dnes však existuje jednoduché řešení vlhkosti, a tím je pořízení odvlhčovače vzduchu.

 • Filip, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 minut

Odvlhčovač vzduchu zajistí ideální míru vlhkosti vzduchu u vás doma, čímž dá průchod zdravému dýchání pro všechny členy domácnosti. Vlhký vzduch totiž nahrává výskytu plísní a škůdců, kteří ublíží zejména alergikům. Mnoho lidí se pro nákup odvlhčovače rozhodně až ve chvíli, kdy se jim na stěnách začne hromadit plíseň nebo si všimnou orosených oken. Vlhkost vzduchu je leckdy plíživý problém, který může být dlouho neviditelný, ale vždy citelný. Žít v příliš vlhkém prostředí je pro náš organismus dlouhodobě závadné a může být i zdrojem ekzémů či revmatologických onemocnění. Pořízením odvlhčovače navíc předejdete poškození nábytku a strukturálních prvků domu.

Druhy odvlhčovačů vzduchu

Kondenzační / Kompresorový

 • Kondenzační odvlhčovač je nejběžnější typem na trhu.
 • Funguje na principu ochlazení nasátého vzduchu, čímž vlhkost v něm zkondenzuje. Voda se následně uskladňuje v nádobce, kterou je potřeba pravidelně vylévat.
 • Je vhodný do prostor s pokojovou teplotou, v chladném prostředí jeho výkonnost ale prudce klesá. Stejně tak platí, že je výkonnější při vyšší vlhkosti.

Kondenzační odvlhčovače vzduchu

Absorpční

 • Absorpční odvlhčovač funguje zcela opačně než kondenzační, přijatý vzduch totiž ohřívá.
 • Díky tomu je účinný i při nízkých teplotách, ani on ale při vlhkosti pod 50 % neudělá velký rozdíl.
 • Má tišší provoz, je však energeticky výrazně náročnější a méně výkonný.
 • Vhodný je tedy skutečně především tehdy, když nízká teplota neumožňuje použití kondenzačního odvlhčovače.

Absorpční odvlhčovače vzduchu

Je váš problém přesně opačný a potýkáte se doma se suchým a dráždivým vzduchem? Pak vám pomůže kvalitní zvlhčovač vzduchu.

Klíčové parametry

Objem kondenzační nádrže

Objem nádoby, kam se ukládá zachycená voda, je důležitým faktorem, pokud chcete odvlhčovač nechat delší dobu pracovat bez dozoru. U pokojových a kapslových odvlhčovačů velkou kapacitu nečekejte, běžný objem nádoby může být i nižší než 3 l. U pokročilejších modelů si pak obvykle přilepšíte na 3 až 5,8 l. Výsadou luxusnějších kousků je pak zvýšená kapacita až na 6 l a více. To se týká i průmyslových vysoušečů.

Hlučnost

Hlučnost přístroje berte v potaz zejména v případech, kdy hodláte odvlhčovat místnosti, kde trávíte hodně času, např. obývací pokoj nebo ložnice. Ty vůbec nejtišší přístroje mívají i méně než 44 dB. Jistým standardem je i hlučnost od 44 do 51 dB, avšak provoz těchto přístrojů už je zvukově výraznější. Vůbec nejhlučnější jsou pak průmyslové odvlhčovače, které pro domácí provoz zřejmě neuzpůsobíte. Jejich hlasitost je zpravidla vyšší než 52 dB.

Rychlost odvlhčení

Rychlost odvlhčení vám prozradí množství vlhkosti zachycené za jednu hodinu času. Řada běžných pokojových zařízení zkondenzuje za hodinu méně než 0,75 l vody. Výkonnější zařízení pak oscilují mezi 0,7 – 4,6 l za hodinu. Těžkotonážní přístroje na značná odvlhčení zvládnou ze vzduchu odsát i více než 4,7 litrů vody za hodinu.

Odvlhčovací výkon

Odvlhčovací výkon je v zásadě podobnou informací jako rychlost odvlhčení, jen v odlišné metrice. Udává totiž množství zkondenzované vody za celý den, což je v dnešní době zásadnější a častěji uváděný údaj. U základních domácích modelů počítejte, že zvládnou méně než 16 l za den. Pokročilejší a výkonnější odvlhčovače odsají ze vzduchu 16 – 45 l vody. Pokud se chystáte na skutečně důkladné odvlhčení celé nemovitosti, třeba staré chaty, pak jsou pro vás určeny modely s výkonem nad 46 l za den.

Hmotnost

Hmotnost by vás měla zajímat hlavně v případě, kdy se chystáte odvlhčovač používat na více místech a potřebujete, aby byl skladný a přenosný. Největší radost vám udělají modely pod 12 kg. U těžších modelů mezi 12 a 31 kg už se celkem prohnete, ale ještě stále lze mluvit o zvladatelné přenositelnosti. Vůbec nejtěžší přístroje o 32 kg a více jsou buď určeny na pevné umístění v daném objektu nebo jsou vybaveny pojízdnými kolečky a pevným madlem.

Víte, že některá zařízení dnes disponují funkcí 2v1 – odvlhčovač a čistička vzduchu v jednom? O kvalitu domácího vzduchu tak budete mít komplet vystaráno.

Nejdůležitější funkce

 • Automatické vypnutí při plné nádržce – přístroj se sám vypne, pokud nádobka překročí kapacitu
 • Časovač – nastavení startu/konce odvlhčování, kdykoliv se vám to hodí
 • Ionizátor – odstraňuje vířivý prach a snižuje riziko vzniku plísní
 • Filtrace vzduchu – zvyšuje kvalitu vzduchu a zároveň odstraňuje zápachy. Díky kombinace odvlhčení a čištění je ideální pro alergiky
 • Režim pro sušení prádla – urychluje vysoušení prádla a zároveň zabraňuje přílišnému nárůstu vlhkosti v místnosti, kde je umístěn sušák
 • Indikace znečištění filtru – upozorňuje na nutnost výměny vzduchového filtru
 • Displej – zobrazuje údaje o vlhkosti a nastavení
Vzduch s optimální vlhkostí se dýchá jedna báseň.

Jak správně odvlhčovat?

 • 1) Pro co nejvyšší efektivitu odvlhčovače jej umístěte tak, aby mu neclonil žádný nábytek a měl okolo sebe dostatek prostoru. Ideální je umístění doprostřed místnosti, to však obvykle není možné ani esteticky vhodné.
 • 2) Dbejte na to, aby měl co nejlepší přístup do všech částí prostoru. V případě, že máte nějaké konkrétní ložisko plísní, umístěte odvlhčovač co nejblíže k němu.
 • 3) Pokud se vám zdá, že odvlhčovač pracuje pomalu, můžete mu pomoci přitopením v místnosti.
 • 4) Domácí odvlhčovače obvykle neumí vysušit vzduch pod 40 % vlhkosti, což znamená, že nedojde k jeho nebezpečnému vysušení.

Může se hodit

Pohlcovače vlhkosti

Domácí ventilátory

Mobilní klimatizace

Čističky vzduchu a zvlhčovače

Ochlazovače vzduchu

Příslušenství pro čističky vzduchu

Nejčastější otázky

Potřebujete odvlhčovač vzduchu?

Zejména majitelé starších bytů a domů by měli nákup odvlhčovače zvážit, na vysokou vlhkost ale mohou trpět i novostavby v prvním roce obyvatelnosti. Rozhodně si vlhkoměrem změřte přesnou vlhkost vzduchu – ideálně by se měla pohybovat mezi 40–60 %. Pokud navíc cítíte, že máte navlhlý nábytek, a na stěnách se vám tvoří plíseň, je třeba zasáhnout co nejrychleji.

Kam odvlhčovač umístíte?

Jedním z hlavních kritérií pro výběr by měl být prostor, kde budete odvlhčovač používat. Důležitý je počet místností a jejich rozměr, teplota, míra vlhkosti i počet osob, které se zde pohybují. Vše má totiž vliv na výkon odvlhčovače a jeho schopnost vlhkost absorbovat. Vždy sledujte specifikace jednotlivých modelů, které vám prozradí, do jak velkých místností se přístroj hodí.

S jakými provozními náklady je třeba počítat?

Počítejte s tím, že nákladům na provoz se kvůli spotřebě elektřiny zcela nevyhnete. Mezi jednotlivými modely v ní však mohou být velké rozdíly. Úsporné odvlhčovače mají maximální spotřebu do 0,5 kWh, s vyšším výkonem spotřeba pochopitelně roste. Zkontrolujte také cenu a dostupnost náhradních filtrů vzduchu.